ahjus küpsetamine

Kuidas ahjus saiu, kooke, pirukaid ja küpsiseid küpsetada?

Elektriahjus küpsetamine on kõige parem viis saiakeste küpsetamiseks. Oluline on, et ahi oleks kuumuse poolest reguleeritav (nõrk, keskmine, tugev kuumus) ja et saaks valida, kas kuumus tuleb ülevalt, alt või mõlemalt poolt.

Enne küpsetamist on lihtne elektripraeahi eelsoojenema panna. Eelkuumutamata elektriahju võib aja kokkuhoiu mõttes küpsema panna vormisaiu, paksemaid plaadisaiu jne. Need veel kerkivad ahju soojenemise ajal. Kunagi ei tohiks aga eelkuumutamata ahju panna mitte vormitud saiu, pirukaid, kukleid ja teisi küpsetisi, mis leiges ahjus kerkimisel laiali valguvad ja kuivavad.

Elektriahjud on varustatud 3- või enama siiniga.

Saiad, kringlid ja plaadikoogid paigutatakse küpsema ahju keskmisele või alumisele siinile. Nende küpsetamisel on tarvilik, et alt ja ülevalt kuumus oleksid enam-vähem võrdsed ja saiadele-kookidele tekiks nii alla kui ka peale õrn kollaks pruun kooruke 10-15 minuti jooksul.

Vormikoogid asetatakse küpsema ahju põhjale asetatud restile. Oluline on, et nad jõuaksid kerkida enne koorukese tekkimist koogi pinnale.

Kui ahi on pealt liiga kuum, võib küpsetise katta märja või võise paberiga, ümmarguses vormis koogi keedunõu kaanega. Niisama hästi saab kõrbemist vältida tühja küpsetusplaadi paigutamisega ahju ülemisele siinile või ahju põhjale.

Plaat väikeste kookide ja küpsetistega pannakse praeahju ülemisele või keskmisele siinile.

Küpsetamisel arvestatakse ka seda, et ainult küpsetamise alguses kuni koorukese tekkimiseni, on tarvis tugevat kuumust, hiljem vähendatakse kuumust ja enne lõplikku valmimist lülitatakse kuumus välja.

Saiade ja vormikookide küpsust proovitakse sileda puutiku või hambaorgiga. Tikk torgatakse saia või koogi paksemasse kohta ja kui ta jääb puhtaks, siis on sai või kook küps.

Väikesed saiad, koogid ja küpsised on valmis, kui nad on parajalt pruunid.

taigna vormimine
Saiade vormimine ja küpsetamine lähemalt.
Kerkinud taigen tõstetakse soojas ruumis seisnud taignalauale, muljutakse käega ja vormitakse soovitud kujuga pätsid, kuklid või väikesed saiad. Need asetatakse võitud plaadile ja lastakse 15-30 minutit kerkida. Enne ahju panemist määritakse saiad lahtiklopitud munaga või munakollasega. Muna asemel võib määrimiseks kasutada ka magusat kohvi, piima või suhkruvett.

Sepikut ja saia küpsetatakse keskmise kuumusega ahjus. Õigest küpsetusrežiimist oleneb nii saiade välimus kui ka maitseomadused. Tähtis on, et sepikud-saiad 10-15 minuti jooksul pealt ilusasti pruunistuksid. Seejärel vähendatakse kuumust. Olenevalt paksusest küpsevad saiad 20-40 minutit.

Kuklite, väikeste saiade ja pirukate küpsetamiseks arvestatakse keskmiselt 10-12 minutit. Küpsetamise alguses, nii kaua kui küpsetised pruunistuvad, pole soovitatav ahju ust avada.

Läikiva saiakoorukese saamiseks võib pruunistunud saiapinda küpsetamise ajal veega piserdada. Vesi lahustab koorukeses oleva suhkru ja aurustub. Seetõttu jääb kooruke õhuke ja läikiv.

Valmis küpsetised pannakse värvimata puust lauale (taignalauale) või restile ja kaetakse puhta rätikuga. Tuhksuhkur puistatakse jahtunud saiadele.

Saiade kaal väheneb küpsetamisel 10%, kuklite ja väikeste saiade kaal 12-15%. Pärmitaignast küpsetisi süüakse võimalikult värskelt.