Küpsetusplaadid

Küpsetusplaadid valitakse vastavalt praeahju suurusele. Pehmete plaadikookide küpsetamiseks oleks vaja neljast küljest äärestatud plaati, selle puudumisel saab kasutada harilikku küpsetusplaati, mille lahtisesse otsa asetatakse paras puuliist. See kaetakse võiga määritud pärgamentpaberiga.

Uus küpsetusplaat puhastatakse korralikult. Esmalt soojendatakse pliiti, siis hõõrutakse jämeda soola või tuhaga, pühitakse puhtaks, pestakse ja kuivatatakse soojas kohas. Seejäärel määritakse plaat õhukeselt toiduõli või mageda rasvaga ja kuumutatakse praeahjus, kuni plaat hakkab suitsema.

Selliselt ettevalmistatud küpsetusplaat on sile ja läikiv. Saiad ega koogid ei jää küpsetamisel plaadi külge kinni ning plaat ei lähe rooste.

Enne küpsetamist määritakse plaat vastavalt vajadusele. Saiade, kuklite, pirukate, piparkookide jne. küpsetamisel soojendatakse küpsetusplaat ja määritakse kergelt võise paberi või pintsliga.

Kui vajatakse aga paksemat rasvakihti, näiteks plaadikookide küpsetamisel, siis määritakse külm plaat pehme võiga ja puistatakse üle riivsaia või jahuga.

Mure- ja lehttaignast kookide ning küpsetamisel plaati ei määrita. Need taignad on rasvarikkad ega jää plaadi külge kinni.

Pärast küpsetamist pühitakse küpsetusplaat puhta paberiga hoolikalt puhtaks, tarviduse korral pestakse ja kuivatatakse.