Munade vahustamine – Nipid ja vead muna kasutamisel taignas!

Muna tõstab saiade-kookide toiteväärtust ja maitset. Munakollane annab taignale kollase värvuse, küpsetatud saiad-koogid on õrnad ja muredad. Vahustatud munavalge teeb taigna õhuliseks ja kergitab.

Munad lüüakse ükshaaval lahti tassi ja sealt alles kaussi teiste lahtilöödud munade või toiduainete hulka. Halb muna võib rikkuda kogu taigna.

Munade vahustamine – kui munavalge vahustatakse munakollasest eraldi, tuleb võtta hästi värsked munad, mis vahustuvad kiiresti. Munade lahtilöömisel ja munavalge eraldamisel tuleb hoiduda munakollase sattumisest munavalgesse, sest munavalge ei vahustu, kui temasse satub pisut munakollast või rasva. Seisnud ja vedelaks muutunud munavalged vahustuvad paremini, kui neile lisatakse pisut soola, tilgake kanget äädikat või paar kristalli sidrunhapet.

Vahustid muna ja koore vahustamiseks peaksid olema valmistatud tugevast traadist. Neid on mitmesuguse kujuga. Ostmisel tuleb vaadata, et vahusti oleks tugevasti käepideme külge kinnitatud. Väikest muna või munavalgekogust saab vahustada ka kahvliga. Vahustamise tööd hõlbustavad veel köögikombain ja mitmesugused elektrivahustid.

Köögikombaini või elektrilise vahustiga muna vahustamisel tuleks valida õige detail. Ebaõigel käsitsemisel, näiteks mikseriga vahustamisel, klopitakse munavalge, koor või taigen liiga peeneks, nende struktuur lõhutakse, mistõttu enam korralikku küpsetist ei saa. Vahustamisel valitakse iga toiduaine jaoks vastav kiirus, näiteks munavalget vahustatakse algul aeglaselt ja hiljem kiiresti, vahukoort aga kogu aeg kiiresti.

Värskete munade asemel võib taignale lisada munapulbrit. Munapulber hõõrutakse peeneks, segatakse vähehaaval juurde soe vesi (35-40 kraadi) ja lastakse 20-30 minutit paisuda. Ühele keskmisele munale vastab 12-13 grammi munapulbrit ja 30 milliliitrit vett.

Munamelanž on koortest välja löödud ja -18 kuni -25 kraadi juures külmutatud muna, mida kaubastatakse suurtes plekknõudes. Seda kasutatakse peamiselt tööstuses. Vabamüügil munamelanži ei ole, sest ta rikneb kiiresti. Ühe muna asemel võetakse 43 grammi munamelanži.