rasvad

RASVAD: Või, Margariin, Loomsed-, & Taimsed rasvad – Milline rasvaine valida?

Rasv teeb saiad-koogid muredaks ja tõstab nende kalorsust. Küpsetamisel kasutatakse mitmesuguseid toidurasvu.

VÕI vs MARGARIIN – kõige hinnatum on muidugi või tema heade maitseomaduste tõttu ja seepärast lisatakse võid parematele taignatele ja kreemidele. Võid võib edukalt margariiniga asendada. Kui margariin on värske, sarnaneb ta maitse poolest võiga, pealegi on margariini ja või rasvasisaldus peaaegu võrdne.

Ka loomsed rasvad, taimerasv ja taimeõli sobivad taignate valmistamiseks. Eriti head on taimeõli ja taimerasv neis sisalduvate rasvhapete tõttu. Veiserasv on tahke ja sellepärast tuleks seda lisada koos taimeõliga, võttes neid võrdses koguses. Rasvasegu valmistamisel sulatatakse veiserasv ja lisatakse segades taimeõli.

Taimeõli, searasva ja rasvasegusid kasutatakse sepiku, karaski, lihtsamate saiade ning mee- ja siirupikookide taignates. Need sobivad hästi ka praadimisrasvaks.

Praadimine margariiniga – juhul kui soovitakse margariini praadimisrasvaks kohandada, sulatatakse see üles, riisutakse vaht ära, lastakse hanguda ja kõrvaldatakse sulatamisnõu põhja kogunenud sete.

Hästi säiliv sulatatud margariin saadakse siis, kui margariini sulatamisel nii kaua keedetakse, kuni vesi aurustub ja nõu põhja settinud valk on kollakaspruun. Sulatatud leige margariin valatakse purkidesse ja säilitatakse jahedas pimedas ruumis.

Niisamuti sulatatakse ka riknemisohus võid ja kasutatakse praadimisrasvana või taignates.