Toiduvärvid

Mis on toiduvärvid?
Toiduvärvid on taimse või loomse päritoluga, neid saadakse ka sünteetilisel teel. Tuntumad toiduvärvid on tartratsiin, safloor (kollased), karmiin (punane), indigo-karmiin (sinine), titaandioksiid, beetakaroteen, betaniin, karoteen ja riboflaviin.

Toiduvärve kasutatakse lahustatult. Selleks hõõrutakse nad portselanuhmris peeneks, valatakse peale keedetud kuuma vett, tarviduse korral keedetakse. Lahus kurnatakse läbi kahekordse marli. Lahustatud toiduvärve hoitakse tumedates pudelites, vedelad toiduvärvid ei säili kaua. Moodsamad toiduvärvid on poes saadaval ka geelidena ja juba valmis lahustena.

Toiduvärvide kasutamine. Toiduvärvid on küllalt tugeva toimega (võivad olla ohtlikud ja põhjustada allergiat) ning nõuavad oskuslikku käsitsemist. Neid kasutatakse põhiliselt kondiitritööstustes.

Kodused looduslikud toiduvärvid. Kodusel küpsetamisel saadakse pruuni ja kollast värvust pruunistatud suhkru, kakao, safrani, lahustuva kohvi või kohviekstraktiga. Punaste ja roosade värvuste saamiseks sobivad mitmesugused puuvilja- ja mahlamarjad, nagu kodune või kontsentraadist valmistatud kirsi-, jõhvika-, sõstra-, tuhkpuumahl, ka peedimahl jt.